VINNARE 2020

Nominerade 2020

 

Christina Hjärtkvist, nom o vinnare årets ridsportare

Årets Ridsportare

Christina Hjärtkvist, Boxholms Ridklubb

Alva Hjort

Årets Ponnyryttare Hoppning

Alva Hjort, Vikbolandets Ryttarförening

statyetten som loggo

Årets Tävlingsarrangör

             Linköpings Fältrittklubb                 

Frida Hahn, nom ft ryttare, ponny

Årets Ponnyryttare Fälttävävlan

Frida Hahn, Föreningen Mantorpsryttarna        


Emilia Raméus, nom o vinnare årets dressyrryttare, ponny

Årets Ponnyryttare Dressyr                

Emilia Raméus,
           Föreningen Mantorpsryttarna  

 

Isabelle Stolth

Årets Ungdomsprestation

Izabelle Stolth, Föreningen        Mantorpsryttarna                      


Josefine Krönfeldt, nom årets dressyrryttare

Årets Dressyrryttare

Josefin Krönfeldt, Föreningen Mantorpsryttarna 


 

Årets Ungdomsledare
Klara Grundström


 

Salue II, nom till avelsto

Bästa Östgötabaserade Avelssto

Salue II, Stall RAA, Maria Lejon




 

Fredrik Spetz, nom o vinnare till årets hoppryttare

Årets Hoppryttare

Fredrik Spetz, Norsholms Ryttarförening

 

 

Årets Ungdomssektion
Equipage, Valla Ponnyklubb


Lena Andersson, Stall Ason, nom bästa uppfödare

Bästa Uppfödare i Östergötland

Lena Andersson, Stall A:son

 

Pernilla Bjuhr, nom o vinnare ft

Årets Fälttävlansryttare

Pernilla Bjuhr, Kinda Ryttarförening


Chamie RTG

 Bästa Östgötauppfödda Tävlingshäst

Hopphästen, Chamie RTG, Magnus Andersson


 

 

- Vem nominerar -

 

Nomineringen till galan sker lite olika beroende på vilket pris som ska delas ut.

För årets ridsportare  och årets tävlingsarrangör röstar alla medlemmar i distriktet om vilka som ska nomineras. Man kan få priset vart tredje år. Om ni klickar på respektive länk så kommer det upp mera information.

 

Till de övriga priserna finns en jury som under noggrant övervägande slutligen utser de nominerade.

Kriterierna för de olika priserna kan man läsa om i PDF filen. Juryn inför galan består av:

 

Ordförande: Fredrik Lundén

Dressyr: Eva Bergstrand-Roos

Avel: Anki Karlsson

Hoppning:

Fälttävlan: Clara Fredheim

 

Tidigare vinnare hittar du här